logo

Dantų kapos

   

     Dantų tiesinimas kapomis

    Dantų tiesinimas ir sąkandžio gydymas išdygus nuolatiniams dantims ilgus dešimtmečius buvo siejamas tik su breketais. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti visiškai skirtingą, naują technologiją. Dantų tiesinimas kapomis (ang. aligners) yra puiki šiuolaikinė nuimamų aparatų metodika, ją naudojant galima išlyginti dantis ir gydyti sąkandį.

                                                           

     Kaip veikia dantų tiesinimo kapos?

     Dantų tiesinimo kapos yra ortodontinės priemonės, kurios naudojamos ištaisyti ydingą dantų sąkandį, netaisyklingai išsidėsčiusius dantis ir gerinti šypseną. Jas dėvint jaučiamas nuolatinis, tikslingas spaudimas dantims, kuris skatina jų padėčių kitimą. Dantų tiesinimo kapos gali būti naudojamos ištaisyti įvairias dantų problemas, tokias kaip:
 - Tarpai tarp dantų ir dantų lankų.
 - Kryžminis persidengimas priekyje ir šonuose.
 - Dantų susigrūdimas.
 - Dantų aukščių nelygumai ir panačiai.
     Dantų tiesinimo kapos yra pritaikytos kiekvienam pacientui individualiai, priklausomai nuo jų dantų struktūros ir ortodontinių problemų sunkumo. Ortodontas sudaro tikslų dantų judesių planą, tada yra pagaminamos kapos, kad būtų įgyvendinti paciento specifiniai gydymo poreikiai. Dantų tiesinimo kapoms fiksuotis ant dantų padeda specialūs tvirtinimai - kibukai. Gydymas dantų tiesinimo kapomis gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų, priklausomai nuo paciento sąkandžio būklės ir gydymo sudėtingumo. Po gydymo pacientas turėtų ir toliau rūpintis savo dantų higiena, nešioti paskirtus įtvarus ir reguliariai lankytis pas ortodontą, kad išlaikytų stabilius rezultatus ir užkirstų kelią bet kokios naujos problemos atsiradimui.

     Gydytojui ortodontui padarius kompiuterinę vizualizaciją ir sudarius gydymo planą, laboratorija pagamina seriją absoliučiai individualių kapų, kurias pacientas keičia kas 7-14 dienų, kol įvyksta visi suplanuoti dantų judesiai.

                                     

      JURGA LIATUKIENĖ, Klaipėdos ortodontijos centro gydytoja ortodontė, skaito pranešimą prestižiškiausiame pasaulio ortodontijos renginyje Čikagoje (JAV) - AAO (American Association of Orthodontists). Gydytoja specializuojasi vaikų ir suaugusių pacientų gydyme dantų tiesinimo kapomis ir breketais.

    

     Kiek laiko trunka gydymas dantų tiesinimo kapomis?

     Gydymo dantų tiesinimo kapomis laikas yra labai individualus, jis priklauso nuo ortodontinės anomalijos sudėtingumo ir dantų sveikatos. Kuo daugiau dantų judesių reikia atlikti, tuo ilgesnis ortodontinis gydymas. Vidutiniškai sąkandžio gydymas dantų tiesinimo kapomis trunka nuo 8 iki 18 mėnesių.

     Nors itin sunkiais sąkandžio anomalijų atvejais gydymas gali užtrukti, tačiau dauguma pacientų pamato pastebimą dantų padėčių pokytį jau po kelių mėnesių nuo gydymo pradžios. Svarbu paminėti, kad norint pasiekti geriausius rezultatus, būtina laikytis ortodonto nurodymų ir reguliariai lankytis pas gydytoją.

     Kiekviena dantų tiesinimo kapų pora atlieka nedidelį tam tikrų numatytų dantų judėjimą pagal kompiuterinėje programoje sukurtą virtualų gydymo, dantų judėjimo planą. Kad įvyktų visas gydymo procesas, kapos keičiamos į naujas kas 7-14 dienų.

     Dantų tiesinimo kapos yra patogios ir mažiau pastebimos nei tradiciniai breketai, tad ši gydymo priemonė yra populiari tarp tų pacientų, kurie nori estetiško dantų korekcijos gydymo metodo.

                                                                                               

     Kiek kainuoja gydymas dantų tiesinimo kapomis?

     Gydymo dantų tiesinimo kapomis kaina priklauso nuo dantų kapų skaičiaus rinkinyje. Kiekvienas pacientas pagal savo atvejo sudėtingumą patenka į lengvą, vidutinį ar sunkųjį (pilnos okliuzijos atstatymo) rinkinį. Bendra gydymo kapomis kaina gali svyruoti nuo 1,5 iki 4,5 tūkst eurų. Skirtingos kainos yra mažamečiams vaikams ir žmonėms su nuolatiniu sąkandžiu (paaugliams ir suaugusiems).

     Ar dantų tiesinimo kapos sukelia skausmą?

     Dantų tiesinimo kapos gali sukelti tam tikrą diskomfortą ir nedidelį skausmą, ypač po to, kai pirmą kartą įdedamos kapos ar kai keičiamas senas kapų rinkinys į naują. Diskomforto priežastis yra susijusi su dantų judesių apimtimi ir asmeniniu skausmo jaustrumo slenksčiu, kuris pas kiekvieną žmogų yra skirtingas. Tačiau daugeliui pacientų skausmas yra toleruojamas ir laikinas, ir jie greitai prisitaiko prie kapų. Labai retai pacientai turi naudoti medikamentus, siekdami nuslopinti dantų skausmą ortodontinio gydymo kapomis metu.

     Svarbu paminėti, kad dantų tiesinimo kapos yra pagamintos taip, kad būtų maksimaliai komfortiškos ir jų naudojimas neturėtų sukelti didelio skausmo ar nepatogumų. Jei skausmas yra per didelis ar nesibaigia per kelias dienas, būtina susisiekti su savo gydytoju ortodontu.

                     

     Jurga Liatukienė, AAO, Chicago, 2023. "The power of old - fashioned orthodontic tools in a treatment with aligners".

 

         Kokie yra dantų tiesinimo kapų privalumai ir trūkumai?

       Privalumai:

   Estetika - kapos yra skaidrios, todėl jas sunku pastebėti. Tai vienintelė tikrai estetiška ir nepastebima ortodontinė priemonė.

   Komfortas - kapos yra pagamintos taip, kad būtų patogu išsiimti, įsidėti, todėl jas tikrai lengva naudoti. Dantų kapos trumpam NUIMAMOS, todėl gydantis jomis dantų valymas nesukelia ypatingų problemų. Šios lengvos, tvirtos kapos nesukelia alergijų, todėl yra geras pasirinkimas alergiją metalų lydiniams turintiems pacientams.

   Efektyvumas – kapos tinka beveik visų ortodontinių anomalijų gydymui, dantų judesiai įvykdomi greitai, todėl kai kuriais atvejais ortodontinio gydymo trukmė yra greitesnė nei su breketų sistema.

   Burnos ertmės sveikata – nešiojant kapas yra daug paprasčiau išsivalyti dantis, nei dėvint breketų sistemą, todėl šio gydymo metu yra mažesnė tikimybė susirgti kai kuriomis dantų ligomis, pvz., kariesu ar periodontitu. Neigiamas poveikis dantims gydantis dantų tiesinimo kapomis yra mažesnis, nei breketų sistema.

   Vizitų kiekis pas gydytoją ortodontą yra mažesnis gydymo eigoje, todėl šis gydymas yra itin patrauklus pacientams, kurie gyvena toli nuo gydytojo ortodonto.

      Trūkumai:

   Kaina - kapos gali būti brangesnės nei kiti dantų tiesinimo būdai.

   Atsakingumo ir pareigingumo būtinybė - pacientams būtina griežtai laikytis tam tikrų taisyklių, pvz., nuolat nešioti kapas, kad būtų pasiektas pageidaujamas gydymo rezultatas, todėl ši gydymo priemonė netinka nepareigingiems pacientams.

   Yra kai kurių patologijų (įstrigę dantys, dideli dantų apsisukimai apie savo ašį ir pan.), kada dantų tiesinimo kapos nėra pakankamai efektyvios, tad gydymas jomis netinka, arba jį reikia derinti su papildomomis breketų sistemomis. Tiksliau į klausimą, ar jums tinkamas gydymas dantų tiesinimo kapomis, ar ne, atsakytų jūsų ortodontas.

    

                                                     

    Kaip pasiruošti gydymui dantų tiesinimo kapomis?

    Prieš pradėdami gydymą dantų tiesinimo kapomis, jums teks atlikti šiuos veiksmus:

- Konsultuotis su specialistu - ortodontu, kad galėtumėte sužinoti, ar dantų tiesinimo kapos yra tinkama jūsų sąkandžio korekcijos priemonė. Gydytojas taip pat gali paaiškinti, kaip kapos veikia ir ko tikėtis gydymo metu.

- Atlikti išsamų burnos ertmės būklės patikrinimą - prieš pradedant gydymą, rekomenduojama atlikti išsamią burnos ligų diagnostiką, burnos ertmės higieną ir būtinas procedūras, pvz., gydymą karieso atveju, dantų šaknų pašalinimą ir pan.

- Bus reikalinga atlikti diagnostines procedūras - rentgenografijas ir dantų virtualių modelių gamybą - skenavimą. Pagal virtualius modelius bus ne tik sudaromas dantų judesių planas, bet ir galinamos dantų tiesinimo kapos.

- Nustatyti savo tikslus - rekomenduojama atvykstant į konsultaciją žinoti savo tikslus ir norimus gydymo rezultatus iš anksto, kad būtų galima su gydytoju aptarti, ar jie yra realūs, ir kaip juos galima pasiekti.

- Sutelkti dėmesį į mitybą - maistas ir gėrimai gali turėti įtakos jūsų dantų būklei ir gydymo rezultatams. Ortodontinio gydymo metu bus rekomenduojama vengti saldžių ir rūgščių maisto produktų, kad būtų išvengta dantų karieso.

- Pasiruošti finansiškai, nusistatyti savo biudžetą, kurį skirsite sąkandžio gydymui. Jei turite draudimą - įsitikinti, kad jis dengia ortodontinio gydymo paslaugas.

 

                                                                 

                                                         

     Ortodontė Jurga Liatukienė tarptautiniame Ordoline simpoziume Vilniuje dalinosi savo gydymo dantų kapomis patirtimi. Kolegoms iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, Ukrainos lektorė skaitė pranešimą "Expanded treatment possibilities require to expand team responsibilities"

    

     Kaip vyksta gydymas dantų tiesinimo kapomis?

     Gydymo procesas su dantų tiesinimo kapomis paprastai apima šiuos etapus:

     Konsultacija su gydytoju: Prieš pradedant gydymą dantų tiesinimo kapomis, pacientas susitinka su gydytoju, kuris pagal paciento diagnostinę medžiagą priima sprendimą, ar pacientas yra tinkamas atlikti ortodontinį gydymą dantų tiesinimo kapomis. Jei prieš pradedant nešioti dantų tiesinimo kapas pacientui yra reikalingas papildomas gydymas: dantų ar jų kanalų pergydymas, dantų šalinimas, burnos ertmės higiena ir pan. - apie tai sužinosite konsultacijos metu.

     Gydymo plano sudarymas dantų tiesinimui kapomis: pagal paciento dantų virtualius modelius (gaunami nuskenuojant) ir gydytojo ortodonto sudarytą dantų judesių planą kapų gaminimo specialistai pagamina kapas. Tiek gydymo planas, tiek dantų tiesinimo kapos yra gaminamos pagal kiekvieno paciento dantų formą ir dydį, jos niekada netinka kitam pacientui. Nepatikėkite gydymo plano kurti gydytojui, kuris jūsų net nėra matęs. Tik jūsų gydytojas ortodontas, pas kurį lankotės, tai gali atlikti geriausiai.

     Kapų dėvėjimas: atvykus kapoms, pacientas susitinka su gydytoju ar burnos priežiūros specialistu, kuris ne tik parodo, kaip jas saugiai užsidėti, nusiimti, kokiu režimu nešioti, kada pasikeisti į kitą rinkinį, kaip elgtis su papildomomis priemonėmis: pvz. elastikais tarpžandikauliniam tempimui, jei tokie yra numatyti jūsų plane, bet ir fiksuoja ant dantų specialius dantų judesius bei kapų fiksaciją palengvinančius elementus - kibukus. Kapos turi būti nešiojamos apie valandas 22 h per dieną, išsiimant jas tik kai valgote arba valote dantis.

     Kapų keitimas: dantų kapos turi būti keičiamos kas 7-14 dienų, keitimosi dažnumą nustatys jus gydantis gydytojas ortodontas pagal gamintojo rūšį, anomalijos sunkumą, judesių apimtis ir panašiai. Kiekviena nauja kapų pora bus pagaminta su atmintimi kitos, naujos dantų pozicijos, kad jūsų dantys būtų laipsniškai tiesinami, todėl siekiant, kad su kiekviena kapa dantys tiksliai pajudėtų į numatytą padėtį, būtina kapas nešioti tiek laiko, kiek paskyrė gydytojas.

     Periodinės konsultacijos su gydytoju: pacientas turėtų reguliariai susitikti su gydytoju, kad jis galėtų patikrinti pažangą ir pasitikrinti, ar kapos veikia, kaip numatyta, bei atlikti kitus veiksmus, numatytus dantų tiesinimo programoje, pvz. atlikti emalės redukciją ar pakeisti judesių elementus - kibukus. Jei gydytojas nustato, kad kapos nepasiekė norimo rezultato, pacientas yra perskenuojamas ir gaminamos papildomos kapos.

     Gydymo pabaiga: po to, kai paciento dantys pasiekia norimą rezultatą ir sąkandis yra koreguojamas, kibukai yra pašalinami, bei pacientas pereina į labai svarbų stabilizacijos etapą - gydytojas fiksuoja iš vidinės pusės stabilumą palaikančia retencinę vielutę, bei liepia dėvėti specialias palaikymo kapas, kad galutinis rezultatas būtų išlaikytas.

     Gydymo trukmė: visas gydymo procesas gali trukti nuo kelių mėnesių iki 2-3 metų, tai priklauso nuo gydymo apimties ir dantų judesių sudėtingumo.

                                                    

     Tarptautiniame Ordoline simpoziume Romoje (Italija) ortodontė Jurga Liatukienė dalinosi savo patirtimi gydant sudėtingas veido asimetrijos anomalijas. Kolegoms iš Olandijos, Italijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir kt. šalių, lektorė skaitė pranešimą "A power of old-fashioned orthodontics tools in a treatment with aligners“, bei dalyvavo profesinėje diskusijoje aktualiais dantų tiesinimo kapomis klausimais su kitais kviestiniais lektoriais.

        Remiantis mokslo pažanga dantų kapomis galima gydyti ne tik nežymų dantų susigrūdimą, bet ir sunkias ortodontines anomalijas. Kai kurioms ortodontinėms patologijoms ar būklėms gydyti kapos turi būti pirmasis pasirinkimas, nes dantų judesiai ir jiems tenkanti jėga yra patikimiau kontroliuojama nei gydant breketų sistemomis. Kuri metodika Jūsų ortodontinei anomalijai gydyti yra labiau tinkama - kapos dantims tiesinti ar breketai, teiraukitės savo ortodonto.

 

     Video informacija apie dantų tiesinimo kapas, gydymą ir patarimus rasite čia:

 

                             

 

      Klinikoje dirbama su šiais dantų tiesinimo kapų gamintojais: 

     

                          

     Pažangiausių pasaulyje dantų tiesinimo kapų gamintojas (JAV).

Dantų tiesinimo kapos Invisalign Klaipėda, Taikos pr. 12

 

            

                          

       Aukščiausios kokybės dantų tiesinimo kapų gamintojas

Dantų tiesinimo kapos Spark Klaipėda, Taikos pr. 12

 

        

                           

      Lietuviškas dantų tiesinimo kapų gamintojas.

Dantų tiesinimo kapos Ordoline Klaipėda, Taikos pr. 12

 

        

                                                        

      Jei susidomėjote dantų tiesinimu ortodontinėmis kapomis, junkitės į FB grupę "Dantų tiesinimas kapomis". Joje galėsite dalintis įspūdžiais su jau kapas nešiojančiais, susipažinti su visomis dantų tiesinimo naujovėmis, užduoti klausimus ortodontei J. Liatukienei.
https://www.facebook.com/groups/245363833140760/

 

                                                        

      Dantų tiesinimo kapų privalumai:

          Ortodontinis gydymas prasideda nuo konsultacijos. Konsultacijos metu gydytojas ortodontas išklauso paciento nusiskundimus, įvertina burnos ertmės būklę, dantų sąkandį bei paskiria reikalingus tyrimus. Ortodontinio gydymo plano sudarymui reikalingos dvi paciento galvos rentgenogramos. Panoraminė rentgeno nuotrauka daroma siekiant įvertinti abiejų žandikaulių sveikatos būklę: kaulo ir dantų ar jų užuomazgų kiekį, periodonto pakenkimo laipsnį, dantų plombavimo kokybę, dantų kariesą, dantų ligų ryšį su veidiniu ančiu (sinusu), dantų retenciją ir kt. Panoraminė rentgeno nuotrauka visada atliekama prieš dideles burnos ertmės protezavimo rekonstrukcijas, implantaciją, ortodontinį gydymą ir jo metu. Šoninė galvos telerentgenografija yra nepakeičiamas pagalbininkas ortodontui nustatant ortodontinės anomalijos kilmę, planuojant ortodontinį gydymą, sekant paciento žandikaulių augimo tendencijas. Norint tiksliai nustatyti veido kaulų asimetrijos lygį retkarčiais atliekama galvos priekinė telerentgenograma.

      Turėdamas visą informaciją, ortodontas ją išanalizuoja ir sudaro individualų ortodontinio gydymo planą, parenka kiekvienam pacientui tinkamiausias gydymo priemones.

     

        Gydymo plano sudarymas.

        Dantų tiesinimas kapomis Klaipėdos ortodontijos centre. Gydymas dantų tiesinimo kapomis yra itin estetiška ortodontinė gydymo priemonė, labai patogi pacientui, nesukelianti didelio skausmo ar gleivinės dirginimo. Kapų nešiojimas pacientui yra nesudėtingas, vykdydamas gydytojo paskyrimus, pacientas gali kapas keistis pats, savarankiškai namuose. Nešiojant dantų tiesinimo kapas pacientai gali kokybiškai išsivalyti dantis, nes kapos gali būti išimtos atliekant dantų valymo procedūrą. Dėl ortodontinės mechanikos ypatumų dantų kapų pagalba dantų judesiai vyksta greitai ir tiksliai. Aptarus ir suderinus gydymo planą su pacientu, gydymą galima pradėti.

      

            Dantų skenavimas Klaipėdoje

     Pristatome naujausią dantų atspaudų technologiją – dantų skenavimą. Klinikoje naudojamas moderniausias „3shape“ firmos dantų skeneris.

         Atliekant skaitmeninį dantų skenavimą gaunamas ypač tikslus erdvinis jūsų sąkandžio vaizdas, jį perkėlus į kompiuterinę programą, bus modeliuojamas dantų judėjimas link gražios šypsenos. Klinikoje naudojamas moderniausias „3shape“ firmos dantų skeneris. Šiuo skeneriu išgaunamas ypač tikslus skaitmeninis trimatis burnos ertmės vaizdas. Dabar atspaudai ortodontiniams pacientams mūsų klinikoje imami greitai ir patogiai. Šis metodas pacientams nesukelia nei pykinimo, nei nemalonių pojūčių. Atlikus skenavimą ir pademonstravus pacientui esamą situaciją naudojant simuliatoriaus programą galima pacientui parodyti ir jo būsimą šypseną. Nuskenuoti paciento duomenys jau po kelių minučių atsiduria kapų gamintojų ar dantų technikų laboratorijose, todėl paslaugas pacientams galime suteikti greičiau.

 

                       

 

       Praėjus maždaug mėnesiui po ortodonto konsultacijos, dantų tiesinimo kapos atvyksta, ir pacientas gali pradėti ortodontinį gydymą. Pirmiausia jam reikia išklausyti išsamius patarimus apie dantų kapų įsidėjimą, išsiėmimą, nešiojimo ypatumus, higieną. Įvykus pirminei adaptacijai, ant dantų yra fiksuojami specialūs kibukai (atačmentai). Jie atliks dvejopą funkciją: padės kapoms geriau laikytis burnoje ir palengvins sunkesnius dantų judesius, sukurdami ortodontinės jėgos momentą. Paprastai dantų tiesinimo kapos keičiamos kas 7-14 dienų, priklausomai nuo paciento amžiaus ir dantų judesių ypatumų. Dantų kapas pacientas keičiasi savarankiškai namuose. Vizitai pas ortodontą planuojami kas 2-4 mėnesius.

   

                                                                       

 

           Klaipėdos ortodontijos centras - breketai ir dantų tiesinimo kapos Klaipėdoje!

SUSISIEKITE

18984
Jūsų pateikti asmens duomenys bus tvarkomi Asmenų aptarnavimo tikslu. Plačiau apie tai galite pasiskaityti čia. Jei nesutinkate, kad Jūsų duomenys būtų tvarkomi nurodytu tikslu, prašome asmeniškai atvykti į Klaipėdos ortodontijos centrą pageidaujamai informacijai gauti ar paslaugai užsisakyti.
Taikos pr. 12, Klaipėda
Tel.: 8 46 210095
Mob.: +370 655 26661
info@koc.lt
Darbo laikas:
I - IV: 9:00 — 19:00
V: 9:00 — 18:00

2019 © UAB "Klaipėdos ortodontijos centras". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod